Taj vječni mramor


















Jedan od najluksuznijih materijala ponovo se vraća na velika vrata kad je u pitanju uređenje doma. Mramor je cijenjen zbog svoje izdržljivosti i iznimne ljepote, posjeduje određeni statusni simbol, a dizajneri ga vole i zbog neponovljivog uzorka zbog kojeg svaki prostor izgleda drugačije i posebno. Većina ga povezuje sa klasičnim stilom, kičem i nametljivošću tajkunskog načina života. Osobno sam i sama do nedavno imala takav stav. Smatrala sam ga neukusnim, precijenjenim i moram priznati, strašno me je odbijala činjenica da su određeni ljudi birali mramor isključivo "da se pokaže kako se ima" 😒. No, proučavajući svjetske trendove, uvidjela sam kako mramor može izgledati vrlo suvremeno, moderno i nenametljivo. 

Današnji trendovi u interijerima ističu mramor kao značajni materijal u oblikovanju namještaja. Modeliranje 3D tehnologijom svakako je doprinjelo stvaranju atraktivnih naslonjača, svjetiljki, satova, kamina... sve od mramora. Također, nalazimo ga i u kuhinjama, blagovaonicama, dnevnim boravcima i kupaonicama. No, prije nego se odlučite za mramor kao materijal koji će krasiti vaše interijere morate biti svjesni njegovih osnovnih karakteristika. Pored svih vrlina koje ima, poput iznimne čvrstoće, dugotrajnosti, vječne ljepote i mogućnosti stvaranja posebnih interijera, mramor ima i određene mane koje morate uzeti u obzir kako na kraju ne bi bili nezadovoljni i razočarani.

Kao i svaki kamen, tako je i mramor izrazito porozan materijal, što znači da upija tekućinu poput spužve. S toga ako pijete času crnog vina na mramornom stolu ili kuhinjskom šanku, obavezno pri ruci imajte i krpu u slučaju da se prolije koja kap kako vam ne bi ostale ružne ljubičaste fleke. Postoji i način kako umanjiti problem poroznosti mramora, a to su različita zaštitna sredstva za impregnaciju kamena koja stvaraju zaštitini sloj i na taj način sprječavaju prodiranje uljnih i masnih zaprljanja, a naslage kamenca i vlage daju se lakše ukloniti.

Zatim, mramor je neotporan prema promjenama vremenskih uvjeta, pokazuje brojna oštećenja u područjima hladnih i vlažnih klima, u područjima smrzavanja, u uvjetima kiselih kiša u urbanim sredinama, te u područjima gdje je zimi potrebno posipavanje solju za sprječavanje zaleđivanja. Zbog svega navedenog, preporuča ga se koristiti isključivo u interijerima, iako njegova upotreba u eksterijeru, posebice kod oblaganja fasada na zgradama, nije zanemariva. No, osobno vam savjetujem da to izbjegavate. 

Još jedna mana kod mramora je ta što svako pretjerivanje u njegovom korištenju može dovesti do potpunog fijaska. Prostor će izgledati kičasto, neukusno i unatoč silnim novcima koji su potrebni za takvo opremanje, efekt će biti vrlo jeftin. Budite oprezni, imajte na umu da je uvijek "manje zapravo više", a ukoliko niste sigurni kako ga ukomponirati u svom prostoru, ne suzdržavajte se pozvati stručnjaka u pomoć.

Ne smijete zanemariti ni činjenicu da je mramor hladni materijal kojeg je potrebno u prostoru utopliti i omekšati. Najlakše ćete to postići kombiniranjem mramora sa drvom i tekstilnim materijalima poput krzna, vune, baršuna. Poslužite se i sa dekorativnim predmetima poput svijeća, biljnih lončanica i šarenog cvijeća. Lijepo se slaže i sa metalima, pogotovo matiranim mesingom zbog svog zlaćanog, a opet nenametljivog sjaja. 

Kada govorimo o uporabi mramora u pojedinim prostorijama, obično se u kuhinjama koristi kao radna ploha ili zidna obloga u različitim bojama. Kuhinja obogaćena mramorom dobiva novu dimenziju i postaje raskošna u svom konačnom vizualnom dojmu. Mramor se ističe svojom ljepotom bilo da se koloristički naglašava ili stapa s ostalim materijalima kuhinje. Profinjenost i elegancija kuhinja s mramornim plohama dolazi do izražaja u svim stilovima uređenja. 

Izvor: www.jutarnji.hr

Izvor: www.jutarnji.hr

Izvor: www.rtl.hr

Izvor: Pinterest

U blagovaonicama mramor se ističe na plohama stolova i komoda. Noge stola mogu se izraditi iz istog ili sasvim drugačijeg materijala koji tako dodatno ističe njegovu raskošnu plohu. Mramorni stolovi posebice se preporučuju u prostranijim blagovaonicama kako bi dimenzija stola, debljina ploče i osjećaj moći koju ovakav stol donosi u prostor, došli do punog izražaja.

Izvor: www.elle.hr

Izvor: Pinterest

Izvor: www.buro247.hr

Izvor: www.amode.co.uk

U dnevnom boravku postaju izuzetno popularni klub stolići od mramora, komode s mramornim plohama, kao i drveni namještaj s mramornim ručkama ili ukrasima. Prisutnost mramora kroz ukrasne predmete ili detalje na stolnim ili stojećim lampama, također je preporučljiva. 

Izvor: www.jutarnji.hr

Izvor: www.theidealist.com

Izvor: Pinterest

Izvor: www.sefastone.com

U kupaonicama se mramor koristi za podne i zidne obloge, te za izradu kupaonskih elemenata. U manjim se kupaonicama preporučuje koristiti kao zidna i podna obloga, te za izradu ploče s umivaonikom, dok se u većim kupaonicama preporučuje za izradu ležećih kada i samih umivaonika.

Izvor: www.theidealist.com

Izvor: www.swingcitydance.com

Izvor: www.homedit.com

Izvor: www.dailymail.co.uk

I kao šećer na kraju, ne mogu završiti post, a da ne spomenem cijenu ovog luksuznog materijala. Cijena mramora na tržištu se obično kreće oko 100+ € po m2. S tim da morate uzeti u obzir i cijenu obrade i postave. Skup sport, zar ne? 

Za sva dodatna pitanja, savjete ili nedoumice slobodno ostavite komentar ispod posta ili pišite na mail eklektikdesignstudio@gmail.com

Primjedbe

Popularni postovi