Industrijski stil
Ukoliko ste ljubitelji američkih filmova i serija iz razdoblja 80-tih i 90-tih godina, sigurno ste barem jednom primjetili zanimljive domove u kojima glavni akteri žive ili se radnja odvija (npr. film "Flashdance"). Najčešće je riječ o loftovima koji se nalaze u propalim tvornicama ili halama, "open space" prostorima u kojima, čini se građevinski radovi, barem oni koji se odnose na "fine", završne nisu ni približno gotovi. Ali ipak, unatoč izgledu zapuštenosti i nedovršenosti, grubosti i surovosti, takvi prostori izgledaju nekako cool i zanimljivo 😎. Riječ je o tzv. industrijskom stilu koji zapravo na početku uopće nije bio stil. Pojavom velike financijske krize 30-tih godina prošlog stoljeća te nedostatkom prostora u gradovima, zbog čega se industrija premješta iz urbanih središta u periferiju, ostavljajući iza sebe goleme neiskorištene komplekse i na kraju zasićenost kićenim stilom koji je vladao početkom milenija, doveo je do stvaranja jednog od najpopularnijih stilova uređenja interijera.
Glavne odlike ovog stila su namjerno negiranje završne obrade u gradnji, strogo izbjegavanje konvencionalnosti i kiča, sirov, nedovršen i istrošen izgled. Grub betonski pod, cigleni zidovi, čelične cijevi, ogoljena rasvjetna tijela, hrđavi metalni namještaj, vidljivi, zapetljani kabeli... No, sav taj izgled zapuštene i propale tvornice istovremeno odiše estetikom, funkcionalnošću i daje dojam primamljivog životnog prostora, stiliziranog do posljednjeg detalja zbog čega su se mnogi "zakačili" te postali pravi obožavatelji. Jedna od njih sam i ja sama.
Industrijski stil nadahnut je razdobljem industrijalizacije krajem 19. i početkom 20. stoljeća stoga ukoliko uređujete prostor u ovom stilu neka vam to bude jedna od glavnih smjernica. Materijali koji se najčešće koriste su prvenstveno metali poput čelika, željeza, aluminija, bakra i kroma, zatim stara cigla, neobrađeno "pohabano" drvo i koža. Navedeni materijali su dosta grubi i surovi stoga ih je, za postizanje domaćeg ugođaja, nužno malo "omekšati" detaljima poput zelenih biljaka, vazama sa cvijećem, krznenim tepisima ili foteljom, kaminom ili policama s knjigama. Obavezno zapamtite kako industrijski stil ne podnosi zavjese! Ukoliko se baš nikako ne možete pomiriti s tom činjenicom onda barem birajte što jednostavnije i neutralnije, grublje teksture (materijali poput pamuka ili lana). Relativno dobar izbor (ukoliko inzistirate na njima) bile bi zavjese "rimski paket" ili "panel" zavjese.
Kao podna obloga u obzir dolazi parket slagan u obliku krupne riblje kosti ili na kant, zatim razne vrste lijevanih masa, uglavnom na bazi poliuretanskih i epoksidnih smola, poput onih u školama, bolnicama, laboratorijima... i naravno beton. Strogo izbjegavati pločice pogotovo one svijetle i lakirane, te mramor i granit. U obzir dolaze jedino pločice velikih dimenzija koje iznimno dobro imitiraju beton. Pazite da nemate vidljivih pragova i prekida u podovima.
Izvor: Pinterest |
Izvor: Pinterest |
Izvor: Pinterest |
Zidovi neka budu što siroviji. Cigla, beton, žbuka... Ništa nemojte skrivati. Ukoliko vam je to malo previše bit će dovoljno obložiti samo jedan dio zida u crvenu staru ciglu, a ostatak neka bude obojan u sivkaste ili smečkaste tonove. Vrlo dobar efekt postiže se i sa vidljivim čeličnim ili drvenim gredama.
Izvor: www.urbanfragment.wordpress.com |
Izvor: Pinterest |
Izvor: Pinterest |
Što se tiče namještaja, sa indutrijskim stilom slaže se gotovo sve, a ponajviše vintage i retro. Ljepota ovog stila je što u njemu podjednako mogu uživati i ljubitelji skupocjenog, originalnog namještaja kao i oni koji radije kupuju na buvljacima ili koriste "second hand" namještaj.
Ukoliko spadate u prvu skupinu onda obavezno u svoju kolekciju uvrstite Breuerov stolac, fotelju Mies van der Rohe, svjetiljku 85 lights Rodya Graumansa, lampu Anglepoise, potom podnu svjetiljku Toio i sjedalicu Mezzadro arhitekta Achillea Castiglionija.
Za drugu skupinu predlažem da se bace u potragu po buvljacima, školama, tvornicama, starim uredima i radionicama. Školski stolac, metalni ormari, sandučići za poštu, drvene kutije od alata, radni tronožac, prometni znakovi... sve će se od nabrojenog idealno uklopiti u industrijski stil. Također robne kuće kao što su Butlers, Lesnina, Meblo i Ikea nude odlične imitacije poznatih komada namještaja u ovom stilu.
Kad je riječ o bojama, osnova je obično neutralna, s naglaskom na sivu, crnu, smeđu i bež boju. Za elemente koje želite naglasiti preporučam crvenu, a dobar efekt postiže se i hladnim bojama kao što su indigo plava, tamno zelena i ljubičasta.
U posljednje vrijeme primjetila sam kako je porasla popularnost kuhinja uređenih u ovom stilu. Osim što je estetski vrlo zanimljiva i posebna, također je vrlo funkcionalna i praktična stoga me ne čudi da je upravo ona postala izbor broj jedan kod stilski obrazovanih i ozbiljnih kuharica i domaćica. Uostalom, najprikladnije mjesto gdje industrijski stil može u potpunosti
pokazati svoju ljepotu i jednostavnost, smatra se da je upravo kuhinja. Pravila uređenja su ista kao i u ostalim prostorijama. Cigla, beton, čelik, inox, grede i utilitaristički dizajn smjernice su kojima se trebate voditi.
Osobno mi se jako sviđaju Diesel kuhinje. Naime, od nedavno su modna kuća Diesel i poznata talijanska tvrtka Scavolini sklopile vrlo uspješnu poslovnu suradnju iz koje su nastale prekrasne, kvalitetne i unikatne kuhinje industrijskog stila. Jedna takva izložena je u riječkom Scavolini salonu (Centar Zagrad), stoga je slobodno možete i uživo pogledati.
Izvor: Scavolini |
Izvor: Diesel living |
Izvor: Scavolini |
Izvor: Scavolini |
I za kraj zapamtite kako industrijski stil nije za svakoga. Njega ili volite ili ne volite. Nekima se čini pregrub, hladan i surov dok ga neki vole upravo zbog toga. Po mojim iskustvima ovaj stil je za ljude koji su odlučni, zreli i točno znaju što hoće, preziru kič, salonski namještaj i "sladunjave" dekoracije. Ne boje se biti drugačiji, imaju pomalo vojnički način razmišljanja i vrlo čvrst karakter 💪.
Za dodatna pitanja ili savjete vezane uz uređenje prostora u industrijskom stilu slobodno ostavite komentar na postu ili pišite na email eklektikdesignstudio@gmail.com
Ovo mi je sad omiljeni stil :-)
OdgovoriIzbriši