Skandinavski stil

















Jedan od vodećih stilova uređenja doma zasigurno je skandinavski stil. Njegova jednostavnost, praktičnost i toplina našli su put do milijuna obožavatelja koji se protežu ne samo u zemljama koje su karakteristične po tom stilu (poput Danske, Finske, Švedske, Norveške, Islanda) nego ih nalazimo po čitavom svijetu, pa čak i u Hrvatskoj. Mnogi se pitaju što li je toliko posebno u tom stilu... čime je to očarao da je već godinama na vrhu ljestvice najomiljenijih i najtraženijih stilova kad je u pitanju uređenje doma. Mislim da se odgovor krije upravo u njegovoj jednostavnosti i prirodnosti. Voljeti ovaj stil znači voljeti prozračan, čist i jednostavan izgled kuće, funkcionalnost, trajnost, estetiku i čiste linije. 

Skandinavski stil nastao je 30-tih godina 20. stoljeća, a njegovi glavni predstavnici su Alvar Alto, Arne Jacobsen, Verner Panton, Hans Wegner... Pripada modernizmu, pokretu s obilježjima funkcionalizma i jednostavnih oblika koji su napravljeni od prirodnih materijala (drvo, koža, konoplja). U periodu kad je ostatak Europe težio raskoši, bogatstvu i kiču, sjeverna se Europa suočavala sa nemogućnošću uvoza materijala i visokom cijenom prizvodnje. Budući da je obilovala šumama, fokusirala se na lokalne materijale i korištenje inovativne tehnologije serijske proizvodnje da bi se postigla cijena koja će biti pristupačna svima. Također i vremenski uvjeti koji prevladavaju u skandinavskim zemljama pogodovali su razvoju osnovnih karakteristika ovog stila. Stanovnici ovih zemalja žude za suncem, toplinom i svjetlošću. Upravo zbog toga u njihovim domovima prevladavaju veliki i brojni prozori te svijetle boje kako bi im se svaka zraka svjetla i sunca što duže zadržala u prostoru.

Svrha skandinavskog stila je poboljšanje svakodnevnog života i povezivanje s prirodom. Mnogi su arhitekti i dizajneri prilikom uređenja prostora u ovom stilu fokusirani na tople, prozračne i svijetle interijere, rasvjetu, tekstil, posuđe, namještaj koji je eco-friendly, funkcionalan, višenamjenski, minimalistički i nenametljiv. Naglasak se stavlja na prirodne materijale: drvo, granit, glina, koža, metal, vuna i krzno. U manjoj mjeri se koristi i šperploča, plastika, čelik, emajlirani aluminij i staklo. 

Izbor broj jedan kad je u pitanju podna obloga je apsolutno drvo, po mogućnosti što svjetlije i masivnije, prirodnog izgleda slagan u obliku seljačkog poda. Najviše se koristi tikovina, breza, javor i bijeli hrast. Daske su nerijetko dodatno obojane u bijelu boju ili su od prirodno lakirane borovine.




Zidovi su općenito bijeli, bez pretjeranih slika i detalja. Općenito u nordijskim zemljama vrlo malo stvari vole objesiti na zid. Čak su i ogledala češće postavljena na pod i naslonjena uz zid nego obješena. Za dekoriranje zidova bolja opcija je simpatičan, nenametljiv  natpis, stickers ili šarena tapeta retro, animal i sličnog jakog printa koja se nalazi samo na jednom zidu. Meni još draže su one tapete koje su inspirirane lišćem, stablima i cvijećem. 

Izvor: Pinterest


Izvor: www.buro247.hr

Izvor: Pinterest

Izvor: Pinterest

Namještaj je multifunkcionalan, višenamjenski, izrađen od svijetlog drva ili pak obojan u bijelo. Malih je dimenzija, ali i vrlo nizak, ne prelazi pola visine zidova. On ne mora nužno biti iz iste serije, istog stila ili boje. Poželjno je jedino da stol i komoda budu usklađeni. Ono što je bitno je da bude funkcionalan, praktičan, udoban... rasklopivi stolovi, prilagodljive police, mogućnost sastavljanja i rastavljanja. Posebna pažnja se poklanja i namještaju za pohranu sitnica. I sami ste se mogli uvjeriti koliko skandinavski proizvođači namještaja (kao npr. Ikea ili Jysk) imaju široki asortiman namještaja upravo namjenjen za pohranu raznih stvari, od dječjih igračaka, kupaonske kozmetike, kuhinjskih pomagala...

Velika pažnja poklanja se i dobroj rasvjeti budući da Skandinavci žude za suncem i dnevnom svjetlošću. Centralna rasvjeta na stropu, funkcionalno svjetlo za čitanje, ambijentalno svjetlo za ugođaj, stolna lampa pokraj sofe, rasvjeta pokraj televizije, male svijeće "dušice" po čitavom stanu.... Ukratko ne štedite na rasvjetnim tijelima 😏.

Izvor: Pinterest

Da bi se izbjegao dojam hladnoće i pretjerane bijeline u skandinavskim prostorima, uloga vunenih prekrivača, mekanih jastuka, tepiha i zelenila su od iznimne važnosti. Bijela boja zidova obično se kombinira sa tekstilom i dekoracijama u zagasitim bojama poput sive i plave, ali poželjne su bež, svijetlosmeđa, nježnoružičasta, svijetloplava i žuta boja.  

Nećete pogriješiti ni sa jakim printovima ili snažnim šarenim bojama, ali naravno u umjerenim dozama. Manji tepih od prirodnih materijala ili životinjske kože nezaobilazan je detalj u svakom skandinavskom domu. Povezanost s prirodom i stvaranje osjećaja ugode i topline postiže se korištenjem biljaka, lončanica sa raznim začinima, vazama, svijećama i knjigama na policama. Ali oprezno prilikom  dekoriranja!


Ovaj stil nikako ne trpi nagomilavanje namještaja, zakrčenost prostora, pretjeranu upotrebu dekoracija i ukrasa. Zapamtite da je osnovni cilj imati prozračan i nenametljiv prostor koji obiluje svjetlošću i  jednostavnošću

Izvor: www.journal.hr

Neki od karakterističnih skandinavskih komada namještaja su stolica Paimio chair Alvara Alta, fotelja Jaje i Labud dizajnera Arnea Jacobsena, Bubble chair Eera Arnia, lampa Artičoka dizajnera Poula Henningsena, Panton stolac, Eamsov DSW stolac... Izvrsne replike možete pronaći u dućanima Ikea, Butlers i Maisons du Monde.


Što se tiče zavjesa kao dekorativnog predmeta, bolje ih je izbjegavati. Ako ste ikad putovali  po zemljama koje su pioniri ovog stila (među njima svakako spada i Nizozemska) sigurno ste primjetili kako su prilično otvoreni kad je u pitanju privatnost njihovog života i doma u kojem žive. Kroz prozore njihovih domova bez problema možete vidjeti što rade, kako je prostor uređen, da li se trenutno druže ili samo odmaraju uz televiziju, knjigu ili jednostavno ispijaju čaj. Ukoliko ste ipak malo sremežljiviji onda preporučam zavjese od laganih, prirodnih tkanina kako bi se omogućilo što lakše probijanje svjetla i zraka.

Još jedan detalj koji je karakterističan za domove opremljene u skandinavskom stilu je kamin. Ali ovdje nije riječ o klasičnom, predimenzioniranom i "teškom" kaminu kakav susrećemo u klasičnom ili rustikalnom stilu. Ovi kamini su vrlo jednostavni, u obliku stupova, bijele boje, smješteni u spavaćoj ili dnevnoj sobi najčešće u kutu.

Izvor: www.dizajndoma.hr

Ukratko, skandinavski stil jedan je od najzastupljenijih stilova u opremanju domova. Neupitno je da je njegovoj popularnosti zasigurno doprinjela bogata ponuda skandinavskog namještaja po vrlo pristupačnim cijenama u kojima od nedavno možemo uživati i mi u Hrvatskoj. Namijenjen je svima onima koji vole lijep i uređen dom ali istovremeno traže udobnost, funkcionalnost i jednostavnost. Onima koji su uredni, praktični i pažljivi s novcem. Preporučam ga urbanim, mladim ljudima, bilo da je riječ o samcima, ženama, muškarcima, parovima ili obiteljima s djecom.  

Ukoliko vam se sviđa ovaj stil i  željni ste ga ukomponirati u svoj dom pogledajte neke od inspiracija u sljedećim fotografijama, a za sva dodatna pitanja slobodno ostavite komentar ili pišite na mail eklektikdesignstudio@gmail.com.


DNEVNI BORAVAK

Izvor: www.magme.hr

Izvor: www.magme.hr

Izvor: www.journal.hr

Izvor: Pinterest

Izvor: Pinterest

KUHINJA

Izvor: Pinterest

Izvor: www.buro247.hr

Izvor: www.gradimozadar.hr

Izvor: Pinterest

SPAVAĆA SOBA

Izvor: www.uredenje-doma.com

Izvor: www.dizajdoma.hr

Izvor: www.perfecta.hr

Izvor: Pinterest


KUPAONICA

Izvor: www.emamustac.com

Izvor: www.volimocipele.hr

Izvor: Pinterest

Izvor: Pinterest




Primjedbe

Popularni postovi