Blagovaonica


















Razvoj i promjene kroz koje je blagovaonica prošla kroz povijest dosta su značajne i velike. U vrijeme kada su obitelji brojale više članova, kada se živjelo u većim obiteljskim kućama, u vrijeme plemstva, lordova, kraljevskih potomaka i ostalih bogataških obitelji, blagovaonica je uvijek bila zasebna prostorija, uređena više ili manje raskošno, ovisno o statusu obitelji. Bila je to prostorija u kojoj se uživalo u razgovorima, druženju, hrani i piću.

Zbog promjene načina života u kojem sve više radimo, a sve manje družimo, porastom cijena nekretnina zbog čega raste potražnja za  manjim, ali i skučenijim stanovima, u kojem je svaki kvadrat dragocjen i detaljno isplaniran, blagovaonica je izgubila na važnosti. Danas je ona vrlo rijetko zasebna prostorija i sve je češće pripajana kuhinji ili dnevnom boravku. No, bez obzira na očigledne promjene kroz koje je prošla, blagovaonica je i danas mjesto okupljanja, mjesto u kojem uživamo u hrani, razgovorima i druženjima, te različitim aktivnostima s članovima obitelji i prijateljima. Stoga, ne smijemo zanemariti njezino uređenje, a vizualni doživljaj i udobnost koju nam takav prostor mora pružiti, najvažnije su stvari za vrednovanje ovog dijela doma.



Kada govorimo o uređenju blagovaonice, prvo čega morate biti svjesni je da li je vaša blagovaonica dijelom kuhinje (ili dnevnog boravka) ili je odvojena prostorija (što je danas iznimno rijedak slučaj). Ako je smještena u kuhinji ili se nastavlja na dnevni boravak, tada prilikom njezina uređenja morate paziti da bude stilski u skladu sa ostatkom prostora. Također, precizno određivanje njenog mjesta je iznimno važno. Najbolji izbor bio bi smještanje stola uz ili u blizini prirodnog izvora svjetlosti (prozor ili balkonska stijena), kao i pozicija u neposrednoj blizini kuhinje s kojom je izravno povezana (npr. kuhinjskim šankom). Ukoliko je ona samostalna prostorija, tada je možete urediti neovisno o ostatku stana. Slobodno birajte potpuno različit stil uređenja (npr. ukoliko vam je stan minimalistički ili moderno uređen, neka blagovaonica bude retro ili klasična). Budite maštoviti i kreativni. Jedino pripazite da zadržite osjećaje ugodnosti, topline i dobrodošlice koji moraju biti prisutni u svakoj blagovaonici bez obzira na veličinu i stil. 

Zatim, sagledajte koliko je točno velika vaša blagovaonica jer će to značajno utjecati na vrstu namještaja i dekoracija koje ćete kupovati. Predlažem da točno izmjerite prostor koji će se koristiti za blagovanje. Pri tome uzmite u obzir i dodatni prostor koji je nužan za neometano kretanje i sjedenje. Također i broj članova vaše obitelji, stil života i navike utjecat će na izbor namještaja.

PODNE OBLOGE
Prilikom uređenja blagovaonice obavezno se mora voditi računa o podnim oblogama. Prednost se uvijek daje starinskim parketima, gotovim parketima i laminatima jer daju osjećaj topline i udobnosti. No, ukoliko je blagovaonica pripojena kuhinji ili dnevnom boravku tada se vodite pravilom da vam podna obloga bude ujednačena. Npr. ukoliko imate keramičke pločice ili lijevani beton u kuhinji i dnevnom boravku, tada ta ista podna obloga mora biti i u blagovaonici. Podne obloge moraju biti jednostavne za održavanje i čišćenje, otporne na habanje i razna oštećenja i po mogućnosti što manje upijajuće.

Izvor: www.uredjenje-doma.com

Izvor: www.kedicci.info
  

ZIDNE OBLOGE
Ako govorimo o boji zidova tada treba imati na umu da bi blagovaonice trebale biti ugodne i nenametljive, stoga su sve nježne pastelne nijanse i smeđi tonovi dobrodošli. Slobodno se možete i zaigrati s bojama na jednom zidu. Obojajte ga u zlatnu, svjetliju žutu, narančastu ili crvenu. Savjetujem da izbjegavate teške, tamne i zagasite boje jer one kvare raspoloženje, smanjuju apetit i ne daju osjećaj topline.  Izbor neka radije padne na tople tonove. Zanimljiv efekt postit ćete i ako jedan zid obučete u tapetu zanimljivog uzorka ili ga obložite kamenim ciglicama, mozaikom ili heksagonalnim pločicama. No, bez obzira na što se odlučili, pripazite da vam upečatljivi zid obavezno bude dodatno osvjetljen kako bi što bolje došao do izražaja.

Izvor: www.ikea.com

Izvor: Pinterest

NAMJEŠTAJ
U svakoj blagovaonici najvažniji su stol i stolice, te dodatni namještaj (npr. vitrina, komoda i sl.). Na izbor namještaja utjecat će veličina blagovaonice, broj ukućana i vaše životne navike. Uvijek se vodite pravilom da je mali namještaj prikladan za male blagovaonice, a veći i masivniji za velike. Zatim, ako imate mali broj ukućana, ne družite se često i imate samo jedan zajednički obrok dnevno, potrebe za velikim stolom neće biti nužne. Bolje rješenje bi bio praktični, lagani stol. S druge strane ako često imate goste i organizirate druženja trebat će vam stol većih dimenzija. Vrlo dobro rješenje su stolovi s mogućnošću rastezanja, koji se po potrebi povećavaju ili smanjuju.

Izvor: www.fashion.hr

Izvor: www.uredjenje-doma.com

Kod stolova treba pripaziti na količinu prostora za goste. Za stolom  bi svaka osoba trebala imati vlastiti prostor od cca 60-70 cm, a ako je riječ o okruglom stolu tada bi se trebalo uračunati dodatnih 10-15 cm. Kada govorimo o obliku stola, u manjim blagovaonicama u kojima su svi zidovi iste dužine predlažem kvadratne stolove koji će pratiti oblik prostorije i djelovat će intimno. U takvim blagovaonicama kvadratni stol se smiješta u središte prostorije i omogućuje sjedenje do četvero osoba. No, za veća druženja i brojnije obitelji prikladniji je pravokutni ili okrugli stol. Pravokutni stol prilagođen je za smještanje 8-10 osoba i izvrsno se uklapa u blagovaonice koje su dulje, ali uže jer vizualno prostor čine većim. Okrugli stolovi daju osjećaj važnosti svih članova za stolom, najmanje su formalni, a i domaćinu je najlakše posluživati goste za takvim stolom. Obično su u dimenzijama koje omogućavaju smještanje 4-6 osoba.  Kada govorimo o materijalima, drveni stolovi imaju svoju trajnu vrijednost i nikad ne izlaze iz mode. Posljednjih godina se često kombiniraju sa staklom ili metalnim elementima. No, današnja ponuda u specijaliziranim dućanima za namještaj nudi prilično šarolik izbor stolova za sve ukuse. Tako možete pronaći prekrasne primjerke od kamena, stakla, plastičnih polimera. Izuzetno su moderni i stolovi s postoljem koje posebno dolazi do izražaja kod stolova sa staklenom pločom.

Izvor: www.cadoro-rijeka.com

Stolice bi osim izgleda i atraktivnosti, trebale biti udobne, ergonomski oblikovane i jednostavne za održavanje. Danas se na tržištu nude razni modeli - stolice sa ili bez naslona za ruke i leđa, uže i više ili šire i manje, drvene, plastične, metalne... Trenutno su u modi polufoteljice s rukonaslonima, međutim ako nemate prostranu blagovaonicu, radije izaberite klasične stolice jednostavnih linija, a šire stolice s većim i impresivnim naslonima ostavite za luksuzne, veće blagovaonice u kojima će njihova ljepota najviše doći do izražaja. Kada govorimo o stilu stolica, stručnjaci kažu da je dobro da se uklapaju u neki osnovni stil uređenja, međutim vrijedi i pravilo da stolice uopće ne moraju biti uniformirane niti prilagođene stilu uređenja. Npr. plastične stolice, bilo prozirne ili obojene ne moraju nužno biti rezervirane samo za moderne prostore. Izgledat će vrlo zanimljivo u nekoj klasično uređenoj blagovaonici u kojoj je smješten drveni, masivni stol.

Izvor: www.theswitchcollection.com

U posljednje vrijeme vrlo važan element u blagovaonici postala je klupa. Za nju je izuzetno važna udobnost i ergonomija, kao i to da je dobro dimenzionirana u odnosu na slobodan prostor oko nje i veličinu samog stola. Pogodna je za smještanje većeg broja ljudi u situacijama kada nemate dovoljno mjesta za stolice. Klupe osobno preporučam u većim blagovaonicama u kojima će ovakav masivan komad namještaja doći do punog izražaja.

Izvor: www.dekorum.hr

RASVJETA
Važnost rasvjete nije zaobišla ni blagovaonicu. Najvažnije je odabrati dobro centralno rasvjetno tijelo u vidu zanimljive visilice koja će biti pozicionirana točno iznad središta blagovaonskog stola. Ona ne smije nikome smetati, blokirati pogled na ostale goste za stolom ili još gore, biti pozicionirana na način da glavom udarate u nju prilikom dizanja sa stola. Viseća rasvjetna tijela bi se trebala postavljati na visinu od barem cca 80 cm od gornje plohe stola. Plafonjere strogo izbjegavajte jer djeluju siromašno, jeftino i ne daju dovoljnu količinu svjetlosti. Kada govorimo o izboru visilica, ukoliko želite unijeti dašak luksuza birajte kristalne ili staklene lustere. Za blagovaonice u skandinavskom, indutrijskom ili minimalističkom stilu birajte visilice jednostavnih linija i boja. Za mladenačke i studentske stanove predlažem više rasvjetnih tijela u obliku običnih žarulja koje su obješene na električne kablove (tzv. edisonke), grupirane na različite visine sa grlima obojanim u neku upečatljivu boju poput crvene, žute ili plave. Savjetujem i postavu dimmera kako bi mogli regulirati jačinu svjetlosti centralnog rasvjetnog tijela jer ćete na taj način uvijek imati idealnu količinu svjetla za sve prigode i aktivnosti. Ne zaboravite i na ambijentalnu rasvjetu u obliku zidnih lampi ili zanimljive podne lampe smještene u neki od kuteva blagovaonice jer će ona dati dodatni ugođaj i toplinu. Napominjem još jednom, ukoliko imate efektni zid obavezno ga osvjetlite kako bi maksimalno došao do izražaja.

Izvor: Pinterest

Izvor: Pinterest

DEKORATIVNI PREDMETI
Stručnjaci kažu kako je jedan od neizostavnih dekorativnih predmeta, kad je u pitanju uređenje blagovaonice, svakako tepih jer unosi toplinu, dozu dramatičnosti i elegancije. Što se mene tiče, ovo pravilo možete, a i ne morate slijediti. Osobno, ukoliko je blagovaonica zasebna prostorija, tada svakako preporučam tepih, no ukoliko je riječ o manjoj blagovaonici spojenoj s kuhinjom ili dnevnim boravkom, bojim se da on radi više štete nego koristi. U svakom slučaju ukoliko se odlučite za njega, birajte onaj koji je jednostavan za održavanje. Pripazite da su na jednobojnim i svjetlijim tepisima puno vidljivije nečistoće i prljavština od onih koji imaju zanimljive dezene. Tepih nikako ne bi smio biti manji od stola, a na njemu bi se trebale nalaziti i stolice.

Izvor: www.kedicci.info

Zavjese su također važan detalj svake blagovaonice. Uvijek savjetujem jednostavne i jednobojne zavjese, od tankih, prozirnih tkanina, ili ukoliko imate moderno uređenu blagovaonicu, lijepo će se uklopiti paket i panel zavjese. No, ukoliko imate blagovaonicu uređenu u klasičnom stilu, pomalo dramatičnog i elegantnog izgleda, tada preporučam "teže zavjese" - višeslojne zavjese intenzivnijih, tamnijih boja, sa čipkom, ili od baršuna sa ukrasnim zlatnim tkanjem.

Izvor: www.uredisvojdom.com

Izvor: Pinterest

Stolnjaci i dekorativni jastučići na stolicama također trebaju biti usklađeni s osnovnim bojama i stilom uređenja. Neizostavna je i zanimljiva umjetnička slika, razni svijećnjaci, vaze, pokoja lončanica....

Izvor: Pinterest

Kod uređenja blagovaonice, bez obzira na odabrani stil, njezinu veličinu, životne navike i sklonosti ukućana, važno je da bude ugodna, da daje osjećaj topline i dobrodošlice, jer nakon kuhinje, blagovaonica je samo srce doma, mjesto gdje se okupljamo i družimo sa obitelji i prijateljima, mjesto gdje uživamo u hrani i delicijama.

Dodatnu inspiraciju potražite u odabranim fotografijama, a za sva pitanja, savjete ili prijedloge slobodno ostavite komentar na postu ili pišite na mail eklektikdesignstudio@gmail.com

MALE BLAGOVAONICE

Izvor: www.dekorum.hr

Izvor: uredjenje-doma.com


Izvor: www.stepfactor.hr


Izvor: www.jutarnji.hr


Izvor: www.living.vecernji.hr

SREDNJE I VELIKE BLAGOVAONICE


Izvor: dizajndoma.hr


Izvor: www.cadoro-rijeka.com


Izvor: www.jutarnji.hr


Izvor: www.dizajdoma.hr


Izvor: www.uredjenje-doma.com








Primjedbe

Popularni postovi