Kako izabrati savršen tepih
Tepih može istovremeno biti najveći neprijatelj i najbolji prijatelj kad je riječ o uređenju interijera. Pažljivo odabran tepih može oživjeti i ukrasiti svaki ambijent, dati mu dozu raskošnosti i konačni pečat završenosti uređenja prostora. No, isto tako njegov loš izbor može dovesti do potpune katastrofe bez obzira koliko on kvalitetan i luksuzan bio. Da vam se ne dogodi potpuni fijasko prilikom kupovanja ovog specifičnog dekorativnog predmeta, izdvojite par minuta i saznajte kako uz malo truda i znanja možete lako izabrati savršen tepih za svoj dom.
Osnovno, tepihe dijelimo na dvije skupine, tradicionalne i moderne. Tradicionialni tepisi se dalje mogu podijeliti na orijentalne (odnose se na zemlje Irak, Iran, Turska, Afganistan, Indija, Rusija, Kina), sjevernoafričke (Maroko, Tunis, Libija, Alžir) i europske (imaju najkraću povijest od navedenih, datiraju iz 15. - 16. stoljeća, a odnose se na zemlje kao što su Engleska, Španjolska, Francuska i Italija).
Tradicionalni, ručno rađeni tepisi su izrazito kvalitetni ali i skupi. Pojedini primjerci vrijede pravo malo bogatstvo. Najčešće su rađeni od pamuka, svile i vune. Cijenu određuje povijesna starost, kulturna vrijednost i broj čvorova po dm2. Izrazito kvalitetnim tepisima se smatraju oni koji imaju od 4.500 i više čvorova po dm2, a postoje i oni koji imaju preko 20.000 čvorova 😲.
Moderni ili suvremeni tepisi su strojno proizvedeni najčešće od sintetičkih vlakana ali isto tako mogu biti od vune, pamuka, lana, kože, bambusa... U pravilu su jeftiniji no i među njima ima primjeraka za koje ćete morati izdvojiti pozamašnu svotu novaca.
Pri kupnji tepiha najvažniji je njegov oblik, dimenzije, boje i uzorci. Vrhunska kvaliteta, koja je najčešće u koleraciji s cijenom, je uvijek dobrodošla no ona nije garancija da ste izabrali onaj pravi. Zapamtite, i sa najskromnijim i najjeftinijim tepihom, ukoliko je dobro odabran, možete napraviti čudo, dok će onaj loše odabran, pa makar bio najstariji i najskupocjeniji narušiti sav prethodni trud prilikom uređenja prostora.
Iako imamo različite dimenzije i oblike tepiha, na tržištu su ipak prisutni određeni standardi od kojih nema nekih značajnijih odstupanja. Najčešće se javljaju pravokutni tepisi sljedećih dimenzija:
- mali tepisi - 120x170 cm
- srednji tepisi - 160x230 cm
- veliki tepisi - 200x290 cm
- ekstra veliki tepisi - 240x330 cm
Pravila kojih se trebate pridržavati su:
- Veličinu tepiha birajte u skladu s prostorijom za koju je namijenjen - veliki tepih za veliku prostoriju, mali tepih za manje površine, također poštujte i oblik prostora
- Boju tepiha birajte prema boji zida - ovo pravilo vrijedi samo za one koji su nesigurni ili neodlučni prilikom odabira boje za tepih. Ako imate bijele zidove onda birajte tepih bež tonova ili neka bude u skladu sa stilom uređenja prostora. Za one malo odvažnije, budite kreativni i iznenadite sami sebe. Sa potpuno suprotnom bojom tepiha ili tepihom koji predstavlja sasvim drugačiji stil uređenja od onog kakav je vaš prostor možete podići cijeli dojam na višu razinu
- Boja poda je bitna - svijetliji pod je idealna podloga za tamniji tepih, a tamniji pod za tepih svijetlijih nijansi
- Izbjegavajte tepihe u kuhinjama i hodnicima - osim ako nije onaj ispred ulaznih vrata
- Prije konačne kupnje provjerite svoj izbor - to učinite na način da od kartona odrežete dimenzije tepiha, pozicionirate ga na željeno mjesto i provjerite da li ste donijeli ispravnu odluku. Tako štedite i novce i živce.
- Budite oprezni prilikom odabira uzoraka i boja - ukoliko imate upečatljiv namještaj, jake boje zidova i zanimljive dekoracije onda birajte tepih neutralnijih tonova i uzoraka. Suprotno, ukoliko u vašem prostoru prevladava minimalizam, ujednačenost i sterilnost slobodno se odvažite i birajte tepihe jačih boja i uzoraka. Također poštujte pravilo: veliki uzorak za veće prostore, a mali uzorak za manje prostore.
- Budite dosljedni u kvaliteti i cijeni - ukoliko se cjelokupan stan sastoji od skupocjenih komada namještaja i uređenje vodi prema luksuznijem stilu, nipošto ne štedite na tepihu jer će razlika u kvaliteti biti više nego očita.
DNEVNI BORAVAK
Prilikom odabira tepiha za dnevni boravak neka izbor padne na malo kvalitetniji i skuplji tepih koji će biti otporan na gaženja i podnošenja težih komada namještaja. Kada govorimo o njegovoj poziciji na raspolaganju imate tri opcije:
1. Svi nogari na tepihu - idealna opcija za velike dnevne boravke i otvorene prostore u kojima je dnevni boravak spojen sa kuhinjom i blagovaonicom.
2. Samo prednji nogari na tepihu - dobar odabir za prostore u kojima je komad namještaja (npr. trosjed ili dvosjed) naslonjen na zid. Važno pravilo koje morate poštivati je dosljednost, znači prednje noge svih komada namještaja se nalaze na tepihu.
3. Samo klub-stolić na tepihu - opcija za male dnevne boravke koji se najčešće nalaze kao zasebna prostorija. Pazite da oblik tepiha birate prema obliku prostorije, a ne prema klub-stoliću.
BLAGOVAONICA
Kada birate tepih za blagovaonicu važno je znati da će oblik blagovaonice diktirati oblik tepiha, odnosno ako imate pravokutnu blagovaonicu birajte pravokutni ili ovalni tepih, ako imate kvadratnu blagovaonicu onda kvadratni tepih, a može ići i okrugli. Pazite samo da nikad ne birate okrugli tepih ukoliko planirate na njega staviti okrugli blagovaonski stol ili pak okrugli klub-stolić za dnevni boravak. Još jedno važno pravilo kod odabira tepiha za blagovaonicu je da svi nogari od stolica moraju biti na tepihu. Zato birajte uvijek 50-60 cm širi tepih od blagovaonskog stola.
SPAVAĆA SOBA
Tepih u spavaćoj sobi trebao bi biti posebno mekan i ugodan na dodir. Slično kao i u dnevnom boravku, prilikom odabira njegove pozicije i veličine na raspolaganju imate tri opcije:
1. Svi nogari na tepihu - prikladan je za prostrane spavaće sobe, tepih pokriva cijeli krevet i dva noćna ormarića, s tim da bi trebalo 60 cm ostaviti sa svake strane noćnog ormarića. Pripazite da tepih nije prekriven ormarima i glavnom putu (osim u situaciji ukoliko ste se odlučili za tapison).
2. Donji nogari kreveta na tepihu - vrijede ista pravila kao u prvoj opciji, što znači oko 60 cm treba pustiti sa svake strane noćnog ormarića, osloboditi glavne puteve kretanja, tepih ne bi trebao biti prekriven ormarima, a jedina razlika je što u ovoj opciji tepih ne uključuje noćne ormariće.
3. Staza sa svake strane kreveta - meni najdraža opcija jer je prikladana i za male i za velike spavaće sobe. Pripazite da su vam staze malo šire od noćnih ormarića i da ne prelaze donji rub kreveta.
Kada govorimo o trendovima, u posljednje vrijeme na velika vrata se ponovo vraćaju orijentalni tepisi koji se jednako odlično uklapaju u minimalističke i moderne interijere kao i u boemske stilove uređenja. Popularni su i tzv. "tepisi u slojevima" koji se rade na principu da se slažu komadi tepiha različitih tekstura, materijala i oblika jedan na drugi u jedan konkretan komad. "Čupavci" koji su bili prije nekoliko godina veliki hit pomalo izlaze iz mode.
Izvor: www.jutarnji.hr |
Za još lakše donošenje odluke prilikom kupnje tepiha pogledajte odabrane slike u nastavku posta. Također toplo preporučam knjigu "The decorative carpet" autorice Alix G. Perrachon svima onima koje ova tema dublje zanima.
Za sva dodatna pitanja, savjete ili nejasnoće slobodno ostavite komentar na postu ili pišite na mail eklektikdesignstudio@gmail.com
Izvor: www.podovi.org |
Izvor: www.jutarnji.hr |
Izvor: www.dblog.telegram.hr |
Izvor: www.interijernet.hr |
Izvor: www.journal.hr |
Izvor: www.lesnina.hr |
Izvor: www.dizajn-interijera.hr |
Izvor: Pinterest |
Izvor: Pinterest |
Izvor: Pinterest |
Primjedbe
Objavi komentar