Jeste li znali da trećinu svojeg života provedemo spavajući? Ili da smo do svojih navršenih 50 godina, više od 16 godina zapravo prespavali? Često zaboravljamo na važnost sna, opuštanja i odmaranja, a u skladu s tim zaboravljamo i na ulogu spavaće sobe kao važnog faktora u postizanju dobrog sna i regeneriranju čitavog tijela ali i uma. Spavaća soba je prva prostorija koju vidimo kada otvorimo oči i zadnja kada odlazimo na počinak. Zbog toga njezin izgled ne treba olako shvaćati i ne smijemo si dopustiti zanemarivanje kada je u pitanju njezino uređenje. Ona treba pružiti osjećaj ugode, smirenja i harmonije. Ukoliko je lijepo i kvalitetno uređena, spavaća soba postaje puno više od prostora u kojem samo spavamo i skladištimo odjeću. Ona može postati vaš opuštajući raj, omiljeni kutak za čitanje, ljenčarenje pa čak i rad.
Spavaća soba je jedina prostorija koju uređujemo misleći isključivo
na sebe i svoje potrebe. To znači da imate potpunu slobodu u izboru
stilova, rasporedu namještaja, odabiru detalja.... Naravno sve to treba
napraviti s dozom ukusa i funkcionalnosti. Zbog toga i pišem o ovoj temi kako bih vam bar malo olakšala put do stvaranja vaše idealne spavaće sobe 😍.
Kada govorimo o planiranju i organizaciji prostora, spavaća soba nikako ne bi smjela biti na ulazu u stambeni prostor ili u dijelu u kojem se odvijaju značajne aktivnosti, gdje je buka i velika prometnost. Preporuča se smjestiti je u tišem dijelu kuće ili stana, u blizini kupaonice, orijentiranu prema mirnijoj strani (npr. prema parku ili dvorištu, nikako prema prometnici). Idealna pozicija prema stranama svijeta bio bi istok kako bi buđenje uz prve zrake sunca bilo što lakše i ugodnije.
VRSTE NAMJEŠTAJA
Osnovni namještaj koji mora imati svaka spavaća soba je krevet odgovarajućih dimenzija, garderobni ormar i noćni ormarići. Vaš je izbor da li ćete se odlučiti na gotove setove koje možete pronaći u dućanima namještaja, da li ćete sami dizajnirati svoj namještaj po mjeri pa dati stolaru na izradu ili ćete kupovati samostalne pojedinačne elemente i na taj se način igrati stilovima i bojama.
Budući je namještaj za spavaću sobu prilično velikih dimenzija i
djeluje dosta gabaritno preporučam da birate što svjetlije boje:
bijela boja, boja pane, slonove kosti, sve bež nijanse ili boje lješnjaka,
hrasta i slično svijetlo drvo. Ovo pravilo pogotovo vrijedi ako raspolažete s malom kvadraturom. Ukoliko se možete pohvaliti velikom
spavaćom sobom (više od 15 m2) onda slobodno koristite namještaj tamnijih
boja (mahagonij, tamno smeđa, siva, crna) koji će dodatno utjecati na
njezin luksuzan i bogat izgled.
|
Izvor: Pinterest |
|
Izvor: Pinterest |
Savjet stručnjaka, a i moj osobni je da uređivanje započnete odabirom vrste kreveta i pronalaženjem njegove najbolje pozicije koju će on imati u spavaćoj sobi. Nemojte štediti na kvaliteti madraca! Prijateljima i klijentima uvijek preporučam da kupe anatomski dobar i kvalitetan madrac pa makar to značilo izdvajanje veće količine novca. Gledajući dugoročno učinili ste pravu stvar. Osim što izgleda prvoklasno, može trajati godinama. A i podatak da, ukoliko imate udoban i kvalitetan madrac, dnevno spavate 42 minute duže definitivno vrijedi ulaganja. Pazite samo da bude odgovarajućih dimenzija i da ga obavezno isprobate prije konačne kupnje. Što se tiče stila, sam okvir kreveta može značajno utjecati u kojem će smjeru ići uređenje vaše spavaće sobe. Rustikalni, mediteranski pa čak i skandinavski stilovi vole krevete od kovanog željeza. U stilovima poput marokanskog, boemskog ili orijentalnog slobodno koristite baldahine. Klasični stil voli luksuzne krevete sa bogatim i visokim uzglavljima sa zlatnim ili srebrnim okvirima, ispunjeni baršunom, kožom ili sličnim skupocjenim materijalom. Minimalizam ne trpi nikakve ekstravagancije: krevet jednostavnih i čistih linija, vrhunske kvalitete i minimalnog dizajna bit će nepogrešiv izbor. Najbolji položaj za krevet bila bi pozicija sjever-jug (glava na sjeveru, noge na jugu) ili alternativa zapad-istok (glava na zapadu, noge na istoku). Strogo izbjegavati zonu propuha ili tzv. "zonu mrtvaca" 💀 kad vam je glava kod prozora, a noge prema izlazu iz sobe.
Garderobni ormar mora biti minimalno širine 90 cm ako je riječ o jednoj osobi. Najbolje izbor su ugradbeni ormari od zida do zida, visine do stropa. Uzmite u obzir da ormari s kliznim vratima zauzimaju puno manje mjesta od onih sa standardnim vratima. No ukoliko se odlučite za standardna vrata pobrinite se da ugradite ogledalo na jednoj od unutarnjih strana vrata ormara kako bi se mogli neometano ogledavati. Općenito kad govorimo o ogledalima ukoliko nisu skrivena, bolje ih je izbjegavati u spavaćim sobama, pogotovo prema feng shui metodi koja ih čak strogo zabranjuje.
Noćni ormarći su također jedan od "must have" komada namještaja koji morate imati u svojoj spavaćoj sobi. Sve do nedavno, nepisano pravilo je bilo obavezno imati dva noćna ormarića, iste boje i stila, smješteni po jedan sa svake strane kreveta. Srećom vremena se mijenjaju i danas takva pravila više ne vrijede. Budite kreativni, slobodno birajte različite komade, neka jedan bude romantičnog shabby chic stila za vas, a za snažniju polovicu odaberite neki pravi muški, jednostavnih linija i dizajna. Uostalom tko je rekao da uopće morate imati dva?! Ukoliko ste samo vi korisnik takvog komada namještaja onda ga stavite samo uz svoju stranu kreveta, a s druge strane će biti dovoljna i obična zidna polica u visini kreveta.
Od namještaja što bih svakako preporučila, a prostor vam to dozvoljava je manja fotelja, klupa za sjedenje ili antikna stolica koju ćete smjestiti negdje u kutu sobe. Djeluje vrlo efektno i daje pomalo romantičan izgled, a može se pokazati i vrlo korisnom u jutarnjim situacijama kada birate odjevnu kombinaciju ili dok uživate u omiljenoj knjizi. Samo molim vas, izbjegavajte da takav komad namještaja ubrzo postane mjesto odlaganja ogromne količine robe koju ste lijeni spremiti u ormar 😧! Nemojte dozvoliti da nakon nekog vremena bude neprepoznatljiv zbog "planine" odjeće koja je naslagana na njemu.
|
Izvor: www.mojstan.net |
PODNA OBLOGA
Kada govorimo o izboru podne obloge za spavaću sobu, ona ne mora biti pretjerano skupa ili pretenciozna kao što to zahtijevaju hodnik, kuhinja i dnevni boravak. Po meni pristojna drvena obloga slagana u obliku seljačkog poda, dvoslojni ili troslojni parket srednje klase bit će sasvim dovoljni. Nikako ne preporučam laminat, a ukoliko se odlučite na keramičke pločice obavezno planirajte i podno grijanje. U novije vrijeme tapisoni se ponovo vraćaju na velika vrata pa ni takav izbor podne obloge nije loš (naravno ukoliko niste alergični na prašinu i grinje). Birajte one sa diskretnijim uzorcima budući da zauzimaju veliku površinu prostora.
BOJA ZIDOVA
Odabir boja za zidove su vrlo subjektivne budući sam na početku rekla kako spavaću sobu uređujete isključivo za svoj gušt i prema svojim preferencijama. No, koju god boju odabrali imajte na umu da će se ona najviše primjećivati u jutarnjim satima kada se budite i u večernjim satima kada odlazite na počinak. Stoga izaberite ton koji je jednako lijep u oba navedena ekstrema. Osobni je savjet da birate svjetlije bazne tonove, a onda se na jednom zidu (najčešće je to zid na kojem je uzglavlje kreveta) poigrate sa jačim bojama, teksturama ili tapetom. Kombinacija svijetlo bež, boja vanilije ili pijeska sa tamnom bojom čokolade ili bojom žutog zlata je uvijek dobitna kombinacija ali iznenadit ćete se kako lijepo pristaju svi tonovi zelene, plave i sive ili boja lavande. Izbjegavajte boje poput crvene, narančaste, žute jer su dosta ekspolzivne, potiču energiju i rad mozga pa bi mogli imati problema sa spavanjem i razdražljivošću.
|
Izvor: www.uredenje-doma.com |
RASVJETA
Kako spavaća soba mora zadovoljiti nekoliko uloga (mjesto za spavanje i opuštanje, kutak za čitanje, ponekad i rad, jutarnje oblačenje i sl.) zadatak rasvjete je dosta zahtijevan. Morate osigurati takvu rasvjetu koja će se u trenutku transformirati od jake i naglašene do smirujuće i prigušene. Uloga "dimera" je u ovim situacijama ključna. Za one koji ne znaju, to je uređaj koji omogućava reguliranje jačine svjetlosti u određenoj prostoriji i na taj način u sekundi jaku rasvjetu pretvara u intimnu i prigušenu. Obavezna je centralna rasvjeta koja se pali s ulaza, u obliku visilice, lustera ili kvalitetne plafonjere. Nezaobilazna je i rasvjeta iznad ili na noćnim ormarićima. Ne zaboravite planirati i rasvjetu u garderobnom ormaru kako bi svoju odjeću brzo i jednostavno mogli pretraživati. Izvrstan trik je i planiranje prekidača kod kreveta kako biste izbjegli svađanje s vašom polovicom tko će se dignuti i ugasiti svijetlo 😏.
DEKORATIVNI DETALJI
Obavezan dekorativni predmet svakako su zavjese koje osim estetske imaju i funkcionalnu ulogu da vas zaštite od prijevremenog buđenja. Osobno volim kombinaciju laganih unutarnjih zavjesa i tamnijih, gušćih dekora koji se sijeku na pola. Na taj način tijekom dana imate dovoljnu količinu prirodnog svjetla, a noću intimu i hotelski ugođaj. U svakom slučaju izbjegavajte zavjese sa šarenim i velikim dekorima, kričavih i jakih boja.
Tepih je također jedan od nezaobilaznih detalja svake spavaće sobe. Bit će dovoljan i neki manjih dimenzije sa svake strane kreveta tek toliko da vam bude ugodno kad izlazite iz njega.
Ukoliko se odlučite na slike osobno najviše volim aktove. No, pripazite da oni budu u paru tj. da imate i muški i ženki akt. Simpatične su i uokvirene osobne fotografije obitelji i prijatelja ali pazite da ne pretjerujete. Ukoliko je moguće izbjegavajte sakralne stvari po zidovima.
|
Izvor: Pinterest |
DA LI SPAVAĆU SOBU PRETVORITI U RADNI KUTAK?
Ispravnog odgovora na ovo pitanje nema. Odluka ovisi isključivo o vama, vašem životnom stilu, karakteru i preferencijama. Osobno ne volim prostore koji su namijenjeni opuštanju i odmaranju pretvarati ili spajati sa radnim prostorima koji traže fokusiranost i energičnost. Mislim da na taj način gubimo dvostruko. Prvo, prostor koji nas asocira na san, odmor, relaksaciju nikad neće biti dovoljno dobar za motiviranje i rad. A s druge strane, ukoliko nakon višesatnog rada odemo na počinak u istu sobu jako se teško prebaciti u stanje opuštenosti i smirenosti koje nam je potrebno za kvalitetan san. Jednostavno energija rada, stresa i preopterećenosti ostaje u zraku
i dovodimo se u stanje da "posao teško možemo izbaciti iz glave". Uvijek radije predlažem da se radni kutak napravi u hodniku ili dnevnom boravku ukoliko se nema mogućnosti isplanirati samostalna radna soba.
No, nismo svi isti. Pobornici spajanja radnog i spavaćeg dijela kažu kako najviše mira imaju upravo u toj prostoriji. Nitko ih ne ometa, buka se ne čuje, mogu se isključiti... zbog navedenih razloga su produktivniji i uspješniji u količini obavljenog posla. Stoga za sve one kojima se sviđa imati radni i spavaći kutak u jednom slijede dobre vijesti. Postoje jako lijepi primjeri kako uspješno spojiti ove dvije krajnosti, a inspiraciju potražite u idućim fotografijama.
|
Izvor: www.jeffsbakery.com |
|
Izvor: Pinterest |
|
Izvor: Pinterest |
|
Izvor: www.gradnja.rs |
Za inspiraciju kako urediti spavaću sobu prema nekim od najpopularnijih stilova uređenja interijera pogledajte u idućim fotografijama odabranih prema mom izboru, a za sva dodatna pitanja, nedoumice ili savjete ostavite komentar na postu ili pišite na mail
eklektikdesignstudio@gmail.com
KLASIČNI STIL
|
Izvor: www.gradnja.rs |
|
Izvor: www.perfecta.hr |
|
Izvor: www.ikea.com |
|
Izvor: Pinterest |
RUSTIKALNI STIL
|
Izvor: www.uredenje-doma.com |
|
Izvor: Pinterest |
|
Izvor: Pinterest |
|
Izvor: www.uređenje-doma.com |
INDUSTRIJSKI STIL
|
Izvor: www.mojstan.net |
|
Izvor: www.mojstan.net |
|
Izvor: Pinterest |
|
Izvor: Pinterest |
SKANDINAVSKI STIL
|
Izvor: www.dizajndoma.hr |
|
Izvor: www.wall.hr |
|
Izvor: www.delightfull.eu |
|
Izvor: www.delightfull.eu |
MINIMALIZAM
|
Izvor: www.nekretninebl.com |
|
Izvor: www.beyondstores.com |
|
Izvor: www.artonmyway95.blogspot.hr |
|
Izvor: Pinterest |
SHABBY CHIC
|
Izvor: www.happy-dreams.hr |
|
Izvor: www.dizajdoma.hr |
|
Izvor: Pinterest |
|
|
Izvor: Pinterest |
MEDITERANSKI STIL
|
Izvor: www.dizainall.com |
|
Izvor: www.vivain.hr |
|
Izvor: www.vivain.hr |
|
Izvor: Pinterest |
Primjedbe
Objavi komentar