Planiranje života u potkrovlju je sve samo ne dosadno. Od nekadašnjeg prostora koji je bio tipičan izbor za boeme, umjetnike, studente i ljude slabijeg imovinskog stanja, danas potkrovlja sve češće postaju broj jedan kod odabira stambenog prostora. Nakon višegodišnjeg zasićenja superpraktičnim ali ujednačenim, dosadnim i monotonim stambenim prostorima, mogućnosti koje se kriju u visokim prostorima kosih i neobičnih ploha jednostavno privlače i uzbuđuju. Porastu popularnosti života u potkrovljima svakako su doprinijeli novi građevinski materijali koji su puno kvalitetniji nego prije, te užurbani način života u kojem prevladavaju vrlo male zajednice: samci, parovi s jednim ili ni jednim djetetom, tako da su potrebe za velikim i prostranim prostorima skoro nestale. Cijena nekretnina također je imala svoj značajni doprinos budući da su potkrovlja u pravilu uvijek jeftinija nego "normalni", standardni prostori.
Uređenje potkrovlja uvijek predstavlja izazov jer se može pretvoriti u jedinstveni i atraktivan prostor, a kreativnost tu najviše dolazi do izražaja. No, prije ulaska u avanturu kupovanja i uređivanja potkrovlja detaljno uzmite u obzir sve njegove mane i prednosti kako ne bi požalili odluku i prekasno spoznali kako niste za takav zanimljiv ali vrlo specifičan način života.
Kako sam tip osobe koja uvijek prvo želi čuti lošu pa onda dobru vijest, tako ću prvo iznijeti sve mane i nedostatke stana u potkrovlju 👎.
- Kako se potkrovlja nalaze na zadnjoj etaži stambenog objekta, problem može predstavljati nedostatak lifta pogotovo u starijoj životnoj dobi.
- Ukoliko kupujete ili uređujete potkrovlje u starim zgradama koje su izgrađene u doba kada je građevinski materijal bio daleko lošije kvalitete od onog kojeg imamo danas, kao i činjenica da se nerijetko štedilo na njemu, velika je vjerojatnost da biste mogli imati problema sa krovom, stanjem njegove konstrukcije, toplinske izolacije i
pokrova. Sve su to presudni čimbenici za život u potkrovlju, jer bilo koja
manjkavost krova može imati skupe posljedice. Zato ukoliko sumnjate na potrebnu renovaciju krova, ne dvojite! No kakav god krov bio, morate biti svjesni da će ljeti uvijek biti nešto toplije, a zimi nešto hladnije nego u identičnom stanu
na etaži ispod.
- Značajan manjak svjetlosnih otvora u odnosu na stanove na nižim etažama. Izbjegavajte potkrovlja koja nemaju drugih otvora osim krovnih prozora – pogled samo u nebo nakon nekog vremena postane monoton. Kod izbora krovnih prozora nikako nemojte štediti. Preporučam da uvijek birate krovne prozore renomiranih proizvođača. Za mene izbor broj jedan su Velux krovni prozori.
- Zbog ograničenosti prostora i velikih funkcionalnih problema koje potkrovlje može pružiti svom vlasniku nužno je koristiti namještaj po mjeri kako bi se maksimalno iskoristio svaki njegov kvadrat.
A sada dobre vijesti - evo nekoliko prednosti života u potkrovlju 👍:
- Boravak u potkrovlju pruža osjećaj individualnosti i izoliranosti od drugih stanara i ulične buke. Također nemate problema ni sa bukom iznad jer su potkrovlja na posljednjoj etaži. Količina prašine i prljavštine također je značajno manja u odnosu na stanove ispod vas što znači manje čišćenja 😃.
- Cijene potkrovlja u Hrvatskoj još su uvijek u pravilu dosta manje nego stanovi na nižim etažama. Izvan granica Hrvatske situacija nije takva. U velikim europskim i svjetskim gradovima potkrovlja su najskuplja ali ipak i najtraženija nekretnina prije svega jer u gusto izgrađenim gradskim sredinama to postaju jedini prostori koji uvijek imaju pogled i sunčevu svjetlost.
- Mogućnosti jedinstvenog uređenja su neograničene. Gotovo da i ne postoje dva identično uređena potkrovlja, stoga ukoliko volite biti unikatni i posebni oslobodite kreativnost i neka samo nebo bude granica.
- Nema nosivih zidova.
PODNA OBLOGA
Kada donosite odluku koju podnu oblogu odabrati za svoje potkrovlje najvažnije je da imate na umu da ona bude lagana budući da teške podne obloge mogu s vremenom dovesti do urušavanja. Moja preporuka su drvene podne obloge u obliku parketa ili pak keramičke pločice. Vrlo efektno mogu djelovati i tzv. lijevani podovi na bazi epoksidnih smola. Birajte svijetlije nijanse pogotovo ako se borite s prostorom male kvadrature i s malom količinom prirodne svjetlosti. Na taj način ćete prostor vizualno povećati, pogotovo ako su zidovi i stropovi u nekoj nijansi bijele boje.
|
Izvor: www.bazzar.hr |
|
Izvor: Pinterest |
|
Izvor: Pinterest |
ZIDNA OBLOGA
Tipičan školski savjet je da birate bijelu boju za svoje zidove jer ona najbolje pomiruje kompliciranu geometriju, različite teksture i nejednake visine. Ukoliko ste se dodatno odlučili za podnu oblogu ili namještaj u boji prirodnog drveta dobit ćete vrlo sofisticiran i otvoren prostor. No, da ne bi pretjerali sa bjelinom i tako dobili dosadan i sterilan prostor, igrajte se ostalim jačim bojama na način da kosi zidovi ("stropovi") budu u bijeloj boji (ili bilo kojoj sličnoj svijetloj nijansi kao npr. pastelne nijanse bež boje, boja vanilije, pijeska...), a kraći zidovi u intenzivnim i jakim bojama. Potkrovlja osobito vole tapete i to one sa vertikalnim prugama jer daju iluziju viših stropova u dijelovima gdje su zidovi kraći. Fototapeta je također vrlo kreativan način kako da postignete dodatni šarm u vašem potkrovlju. Panoramska scena grada, fotografija prirode, zalazak sunca, more i plaže ili pak neki cvjetni uzorak.... odluka je na vama. Ne smijemo zaboraviti ni na čari koje mogu pružiti grede pogotovo ako svoje potkrovlje uređujete u industrijskom ili rustikalnom stilu. Da bi njihova ljepota što bolje došla do izražaja potrebno ih je istaknuti na pravi način. Neka budu obojane kontrasno u odnosu na boju zidova, najbolje bi bili da njihovu boju uskladite sa bojom namještaja i stolarije.
Veliku pomoć pri tlocrtnom rasporedu prostorija u potkrovlju imat ćete koristeći gips-kartonske ploče (poznatije kao knauf ploče) koje će vam dati bezbroj mogućnosti pregrađivanja i uređivanja.
|
Izvor: www.kucasnova.com |
|
Izvor: www.novinky.cz |
|
Izvor: www.mojepotkrovlje.rs |
|
Izvor: www.mojepotkrovlje.rs |
|
Izvor: www.businesshe.com |
NAMJEŠTAJ I DEKORACIJE
Najvažnije i jedino ispravno pravilo kad je u pitanju izbor namještaja u potkrovljima je da koristite namještaj po mjeri. Na taj način ćete maksimalno iskoristiti svaki kvadrat prostora, a on neće izgledati zatrpano i preopterećeno. Zaboravite na glomazni i teški namještaj klasičnog ili antiknog stila. Birajte onaj praktični, multifunkcionalni, svijetlih tonova, ugradbene ormare sa kliznim vratima, varijabilne modele regala koji se slažu poput kocaka i tako ispunjavaju kosine. Na taj način ćete nedostatke svakog potkrovlja, tj. kosine pod kojima se ne može uspravno stajati, pretvoriti u prednosti mudrim kombiniranjem polica. Najniže dijelove stana iskoristite za spremišta, u područjima do 170 cm visine smjestite garniture za sjedenje, krevete, radne stolove, WC školjku... U ovakvim dijelovima potkrovlja sve su funkcije dobrodošle, osim funkcija prolaza.
|
Izvor: www.jutarnji.hr/domidizajn/ |
|
Izvor: Pinterest |
|
Izvor: Pinterest |
Ne zaboravite maksimalno koristiti visine svog prostora koje vam mogu pružiti dodatnu atraktivnost i komfor. Ukoliko je potkrovlje dovoljno visoko, na najvišem dijelu smjestite galeriju sa stepeništem. Ona vam može poslužiti kao spavaća soba ili kutak za čitanje i opuštanje. Također police za knjige, ukrasno bilje i slične dekoracije mogu biti smještena tik uz strop.
|
Izvor: www.adaptacija-stana.net |
|
Izvor: www.ikeadecors.com |
Svakako izbjegavajte pretjeranu količinu dekoracija, šarenila i miješanje stilova. Vrlo se lako možete izgubiti i dobiti sasvim neželjeni efekt od onog kojeg ste očekivali. Odlučite se za jedan stil i vodite se njime tokom cijelog procesa uređenja prostora. Srećom pa se potkrovlja, bez obzira na svoju specifičnost mogu prilagoditi svakom stilu, od minimalizma do rustike. Jedino izbjegavajte tešku klasiku jer klasični i antikni namještaj općenito traži velike i prostrane prostore.
I za kraj evo još par korisnih savjeta koji će vam dobro doći prilikom uređenja potkrovlja:
- Klima uređaj je obavezan dio svakog potkrovlja. Stavite ga na što višu poziciju u prostoru.
- Kupaonicu i kuhinju je najteže urediti - vodite se pravilom da u najvišim dijelovima smjestite kadu/tuš kadu, lavandin i kuhinjske elemenete. Prilikom uređenja ovih prostorija pomognite si upotrebom gips-kartonskih ploča.
- Prije konačne odluke o kupnji bilo kojeg komada namještaja obavezno sve ucrtajte u tlocrt i neprestano imajte na umu raspoloživu visnu. Ono što vam se na oko čini da će stati, često u stvarnosti izgleda drugačije.
Primjedbe
Objavi komentar